עדכון מוטבים בחסכונות ובביטוחים שלכם – למה וכמה זה חשוב?

עדכון מוטבים בחסכונות ובביטוחים שלכם – למה וכמה זה חשוב?

לרבים מאיתנו יש חסכונות או ביטוחים שאנו משלמים עבורם מידי חודש – זה יכול להיות ביטוח משכנתא, ביטוח חיים, חיסכון דרך קופת גמל, תשלומים לקרן השתלמות ביטוחי מנהלים ועוד. ברוב המקרים, הכוונה והמוטיבציה הן שבעת הצורך ובבוא היום – כספי ההשקעה ינותבו אלינו. עם זאת, בחלק מהמקרים, הכסף המושקע מיועד מלכתחילה להגיע לידי אנשים אחרים מהמשפחה שלנו. לכן, כדאי תמיד לשים לב לכל שינוי במצבכם האישי, אשר דורש לשנות את המוטבים בחסכונות ובביטוחים שלכם. איך עושים זאת, ומהן ההשלכות אם לא נבצע שינוי כזה – לקרוא ולהפנים. 

 

ביטוח חיים – מטבעו, נועד למוטבים

לפני הכול נתחיל באבחנה ונבין מהו ההבדל בין סוגי הביטוחים והחסכונות שלכם. נניח שפניתם אל סוכן ביטוח דיגיטלי ועשיתם דרכו ביטוח חיים. המטרה של ביטוח חיים היא שהכסף יגיע אל המוטבים שלכם במקרה של פטירתכם חס וחלילה. נכון, כולנו מעדיפים לא להריץ מחשבה כזו בראש, אבל שוב, יש להבין שבמצב בו אדם המפרנס את בני משפחתו התלויים בו, הולך לעולמו, המשפחה עלולה להיפגע כלכלית. משום כך מדובר בביטוח חשוב לאין ערוך. 

כמובן שאם אתם פונים אל סוכנות ביטוח מומלצת לביצוע ביטוח חיים, עליכם קודם כל להבהיר מיהם המוטבים שלכם – בני ובנות זוג וצאצאים. מכיוון שכל מטרת הביטוח הזה היא שהכסף יגיע למוטבים במקרה של פטירה, ברור לחלוטין מדוע צריך מעת לעת לעדכן את המוטבים, בעיקר כשחלים שינויים רלוונטיים בשטח. 

 

עדכון מוטבים הינו רלוונטי גם לחסכונות אחרים

עדכון המוטבים שלכם נכון לא רק כאשר מדובר בביטוחי חיים או ביטוחי בריאות, אלא גם לחסכונות שאתם עושים לכאורה רק למען עצמכם. נניח שפניתם אל חברת ביטוח דיגיטלי, ודרכה החלטתם להשקיע כסף במסגרת של קופת גמל או קרן השתלמות. המטרה היא לצבור חיסכון דרך השקעות שונות ומסודרות, ובתוך כמה שנים – בין אם לטווח ארוך, בינוני או קצר – למשוך את הכספים שהשקעתם (שימו לב שיתכן שיש לכם כספים שבעבר הושקעו וסיימתם להפקיד עבורם, ובמצב כזה כדאי לבדוק את מאגרי הר הכסף או הר הביטוח(פוליסות חיסכון), ולבחון האם נדרש למשוך משם את הכספים או לנייד / להעביר לחברה אחרת). 

אלא שגם בהשקעות האלה צריך לקחת בחשבון את הסיטואציה שבה אדם שהשקיע וחסך, נפטר בטרם עת, ולא יוכל ליהנות מהכספים. האם במצב כזה הכספים לא יוכלו לעבור לידי בני משפחתו שבאמת רצה? ברור שזהו אבסורד. לפיכך, בכל ההשקעות הללו ניתן ואף רצוי למנות את המוטבים שלכם, כדי שבמקרה של פטירה חלילה, הם יוכלו ליהנות מהכספים שהצטברו עד כה, ואף להסתייע בהם כלכלית באופן משמעותי. ואל תשאירו זאת לחסדי החוק – “מוטבים על פי חוק”

 

שימו לב לשינויים בחייכם

לאחר שהבנתם את החשיבות בעדכון המוטבים שלכם, כדאי כמובן לשים לב לשינויים בחייכם שמחייבים את העדכון הזה. כמובן שבמצב שבו אתם נישאים במזל טוב, כדאי מאד לעדכן את השם של בן או בת הזוג שלכם כדי שיוכלו להפוך למוטבים שלכם. הרבה מאד משפחות צעירות חותמות על פוליסות של ביטוח חיים ברגע שנולד הילד הראשון, וכמובן שעם הולדתם של ילדים נוספים במשפחה כדאי לעדכן אותם הן בפוליסות הללו והן בחסכונות ובהשקעות שאתם פותחים.

 

ישנם גם מקרים אחרים שדורשים את שינוי המוטבים דווקא מהכיוון של הסרתם. מקרה של גירושין למשל, ידרוש בדרך כלל הסרה של בני הזוג לשעבר מתוך רשימת המוטבים. שימו לב שבמצב כזה, צריך גם לחלק מחדש את האחוזים של המוטבים האחרים שלכם (בין אם מדובר על הילדים שלכם או על קרובי משפחה אחרים). בכל מקרה, כל שינוי משפחתי דורש מכם להיות ערים לדבר, ולעדכן את המוטבים מול חברת הביטוח ובתי ההשקעות בישראל.

 

 

בעידן דיגיטלי תוכלו לעדכן מוטבים בקלות ובמהירות

בעידן דיגיטלי אנו מזמינים אתכם לבצע שינויים ועדכונים בפוליסות ובמוצרי השקעות למיניהם באופן מרוכז בין רוב החברות – ובמקום אחד. אנו מעמידים לרשותכם מערכת בעלת אזור אישי, דרכה תוכלו לעדכן  את הסוכן האישי במטרות שלכם  ונסייע בקלות ובמהירות בעדכון המוטבים שלכם בהתאמה. לחילופין, תוכלו לשלוח אלינו באופן מקוון את כל הטפסים והפרטים הנדרשים – ותוך זמן קצר המוטבים יעודכנו, והפוליסה שלכם תמשיך להיות רלוונטית מתמיד.

לרישום לחצו כאן

 

כל הזכויות שמורות לעידן דיגיטלי בע״מ © 2019
עיצוב על ידי סטודיו ANDK